Czytanie ścian

„Żaden rytm, żaden świat, żadne metro, ani policjant nawet, nie są przeszkodą, kiedy człowiek trafia na WŁAŚCIWY WIERSZ”.

Mariusz Szczygieł niespodziewanie natknął się na ten WŁAŚCIWY WIERSZ podczas pobytu w czeskiej Pradze. Zawieszony w małej gablotce wagonu kolejki w ramach akcji „Poezja w metrze”, nagle ścisnął go za gardło i brzuch – zanim wysiadł na docelowej stacji, znał cały tekst na pamięć. Nazwisko autorki, czeskiej poetki Violi Fischerovej, nic mu jeszcze wtedy nie mówiło. Gdy kilka lat później przy butelce wina Fischerová opowiedziała mu wstrząsającą historię swojego życia, poprosiła tylko o jedno: aby opublikował te wspomnienia dopiero po jej śmierci.

Spektakl „Czytanie ścian” jest sceniczną adaptacją reportażu z tomu „Nie ma”, za który autor w 2019 roku został uhonorowany Nagrodą Literacką „Nike”. Doskonale znany naszej publiczności reżyser Rudolf Zioło („Mój Nestroy”, „Trzy po trzy”, „Nikt nie spotyka nikogo”) wraz z trojgiem kaliskich aktorów sprawiają, że fascynująca biografia poetki ożywa w kameralnej, scenicznej opowieści.