Werdykt 62. KST

Jury 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej w składzie:

Dorota Ignatjew, aktorka, dyrektor Teatru Nowego w Łodzi,

Tadeusz Kornaś, teatrolog, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego,

Dominik Nowak, aktor, dyrektor Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku,

Rafał Turowski, dziennikarz radia Chillizet, autor bloga teatralnego rafalturow.ski

po obejrzeniu 14 konkursowych spektakli postanowiło przyznać następujące nagrody:

 

Nagrodę im. Jacka Woszczerowicza ufundowaną przez Związek Artystów Scen Polskich (w wysokości 3000 zł) otrzymuje Barbara Wypych za rolę Ilony w sztuce Marka Modzelewskiego „Kto chce być Żydem” z Teatru Współczesnego w Warszawie w reżyserii Wojciecha Malajkata.

 

Specjalną Nagrodę Aktorską, którą ufundowali właściciele Hotelu-Restauracji „Pałac Tłokinia”, Angelika i Piotr Mazek – dla aktora na początku drogi artystycznej (w wysokości 3000 zł) otrzymuje Paweł Charyton za rolę w spektaklu „Śnieg” wg Orhana Pamuka w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, będącego koprodukcją Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, Teatru Studio w Warszawie oraz Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

 

Nagrodę im. Ignacego Lewandowskiego za rolę epizodyczną (w wysokości 3000 zł) otrzymuje Daniel Dobosz za rolę Terrorysty w spektaklu „Śnieg” wg Orhana Pamuka w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, będącego koprodukcją Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, Teatru Studio w Warszawie oraz Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

 

Nagrodę zespołową (o łącznej wysokości 14000 zł) otrzymuje zespół aktorski spektaklu „Awantura w Chioggi” Carla Goldoniego w reżyserii Pawła Aignera z Teatru Wybrzeże w Gdańsku: Maciej Konopiński, Katarzyna Kaźmierczak, Agata Bykowska, Jakub Nosiadek, Michał Jaros, Małgorzata Oracz, Katarzyna Michalska, Urszula Kobiela, Grzegorz Otrębski, Marzena Nieczuja Urbańska, Adam Turczyk, Grzegorz Gzyl i Marcin Miodek.

 

Trzecią nagrodę aktorską (w wysokości po 4000 zł) otrzymują aktorzy Teatru Narodowego w Warszawie Justyna Kowalska i Mateusz Rusin za role w spektaklu „Tchnienie” Duncana MacMillana w reżyserii Grzegorza Małeckiego.

 

Druga nagroda aktorska (w wysokości po 6000 zł) trafia ex aequo

do aktora Teatru Ludowego w Krakowie Piotra Franasowicza za rolę Astrowa w sztuce Antoniego Czechowa „Wujaszek Wania” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej

oraz do aktora Teatru Dramatycznego w Warszawie Łukasza Lewandowskiego za rolę Jerzego w spektaklu „Sztuka intonacji” Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Anny Wieczur.

 

Pierwszą nagrodę aktorską (w wysokości 8 000 zł) otrzymuje Dominika Bednarczyk, aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie za rolę Konrada w spektaklu „Dziady” Adama Mickiewicza w reżyserii Mai Kleczewskiej.

 

Grand Prix 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych (w wysokości 15 000 zł) otrzymuje Maja Pankiewicz za rolę Soni w sztuce Antoniego Czechowa „Wujaszek Wania” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej z Teatru Ludowego w Krakowie.

 

WERDYKT PLEBISCYTU PUBLICZNOŚCI

Miano Naj-Bogusławskiego spektaklu otrzymuje „Sztuka intonacji” Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Anny Wieczur z Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Miano Naj-Bogusławskiej aktorki oraz voucher na tygodniowy pobyt w Apartamentach Klifowa Rewal położonych przy samym morzu ufundowany przez MTM Consulting Developer otrzymuje Maja Pankiewicz za rolę Soni w sztuce Antoniego Czechowa „Wujaszek Wania” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej z Teatru Ludowego w Krakowie.