Pływanie synchroniczne

David Drábek (ur. 1970) jest dramatopisarzem i reżyserem, ukończył studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu (Czechy). Jako student wziął udział w konkursie im. Alfréda Radoka na najlepszą oryginalną sztukę teatralną; laureatem tego konkursu został w 1994 (Jana z parku) oraz w 2003 (Pływanie synchroniczne). Założył Studio Teatralne Płonące żyrafy (obecnie scena studyjna w teatrze Moravské divadlo w Ołomuńcu), w którym wystawia własne sztuki pisane dla konkretnego zespołu. Teatr jest dla Drábka przestrzenią metafory i groteski, poprzez które pokazuje bolesne uwikłania współczesnego człowieka. „Odczuwam wstręt do rzeczy ekstremistycznych – mówi Drábek – ale właśnie dlatego, że takie rzeczy – na przykład drobnomieszczaństwo i mass media – nam zagrażają, ludzie muszą się bronić, muszą krzyczeć. Teatru, który tego nie robi, nie rozumiem.”

W sztuce Drábka tytułowe pływanie synchroniczne to jedyna więź z czasów studenckich, jaka łączy – dziś już trzydziestokilkuletnich – przyjaciół. Obrawszy odmienne drogi życiowe, na różne sposoby konfrontowani są z rzeczywistością. Kajetan wikła się w konformistyczny i wyniszczający osobowość show biznes, Paweł próbuje przeciwstawić się wszechobecnym mechanizmom konsumpcji i marketingu, zaś Filip w zaskakujący sposób manifestuje swoje usunięcie się ze świata zdegradowanych relacji międzyludzkich, świata zunifikowanego przez komercję i mass media. Ten budzący przerażenie obraz współczesności ujęty jest w klamrę groteski i kabaretowego skrótu, które nadają mu humorystycznego dystansu.

Akvabely prezentowane były w Polsce przez studentów Akademii Muzycznej im. Leoža Janáčka w Brnie w reżyserii Mariana Amslera podczas Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2006) oraz przez zespół Kliperowo Divadlo Hradec Kralove w reżyserii Vladimíra Morávka w ramach IV Wałbrzyskich Fanaberii Teatralnych. W styczniu 2008 dramat Drábka czytany był we wrocławskim Jazz Klubie Rura.

Przedstawienie kaliskie to polska prapremiera Pływania synchronicznego, która odbyła się 20 września 2008.