Klasyczna komedia w nowym wydaniu. W sobotę premiera „Skąpca” wg Moliera na Dużej Scenie.

Ponad 350 lat od pierwszego wystawienia obiecujący reżyser młodego pokolenia Jan Jeliński postanowił zmierzyć się z jedną najbardziej znanych sztuk Moliera – „Skąpcem”. Premiera w sobotę 27 maja na Dużej Scenie w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

Tytułowym „Skąpcem” jest Harpagon – człowiek pochłonięty niezdrową obsesją na punkcie pieniędzy. Jego żądza bogactwa sprawia, że zaniedbuje relacje z najbliższymi, a swoich dłużników traktuje bezlitośnie. Niefortunny splot zdarzeń i intryg zmusza go do zmierzenia się z własnymi wyborami i spojrzenia poza stan posiadania. Czy ta bolesna lekcja odmieni jego dotychczasowe spojrzenie na życie?

Kaliski „Skąpiec” stanowi próbę odczytania na nowo tekstu francuskiego geniusza teatru, Moliera. Twórcy przyglądają się tematom zawartym w tym siedemnastowiecznym dziele, próbując przerzucić pomost między czasami historycznymi, a współczesnością.

Sztukę przełożył na polski i wyreżyserował Jan Jeliński – absolwent reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, zdobywca nagrody ZAIKS na 8. Forum Młodej Reżyserii za spektakl „Sztuczne jezioro” (2018). Reżyser projektów performatywnych takich jak „Planety” (Teatr Powszechny w Warszawie) „PROM-1” (Festiwal Malta w Poznaniu) oraz przedstawień: “Ludwig” w Nowym Teatrze w Warszawie oraz “Stella Walsh. Najszybsza osoba świata” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

W spektaklu wystąpią: Malwina Brych, Aleksandra Pałka-Łopatka, Bożena Remelska, Zbigniew Antoniewicz, Karol Biskup, Jakub Łopatka, Wojciech Masacz, Dariusz Sosiński, Michał Wierzbicki, Lech Wierzbowski. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Dorota Nawrot, projekcje video stworzyła  Agata Rucińska, a muzykę skomponował Bartosz Dziadosz.

Premiera odbędzie się na Dużej Scenie kaliskiego Teatru w sobotę, 27 maja. Kolejne pokazy zaplanowane są na 28, 30, 31 maja oraz 3 i 4 czerwca. Na poranne pokazy 30 i 31 maja szczególnie zapraszamy młodzież ostatnich klas szkół podstawowych i klasy licealne.