Teatr dla Ukrainy

IMG_0296

Sytuacja, w której znalazła się dziś Ukraina, jest nie do wyobrażenia. Na naszych oczach reżim Władimira Putina bezwzględnie rozlicza Ukrainę z jej marzeń o wolności i członkostwie we wspólnocie wolnych demokratycznych państw.

W kontekście bezmiaru tragedii i terroru, jaki dokonuje się za poleceniem rządu Federacji Rosyjskiej na ludności Ukrainy, wszystkie słowa wydają się banalne i błahe. Dlatego tak ważne jest, by nie tylko słowami, ale także realnymi działaniami wesprzeć walkę naszych sąsiadów o przywrócenie pokoju i ochronę ich zdrowia, życia, kultury.

Najlepszą formą niesienia pomocy jest zaangażowane działanie. Nie tylko doraźne, ale także długofalowe. Coraz częściej bowiem pojawiają się głosy, że zapotrzebowanie na pomoc dla Ukrainy może wzrastać z dnia na dzień przez kolejne tygodnie. Uchodźcy mogą potrzebować naszego wsparcia przez miesiące, a może i lata. Dlatego poza wywieszeniem flag na naszym gmachu, kolportażem przypinek i promocją fundacji charytatywnych dokładamy wszelkich starań, by Teatr również w dłuższej perspektywie mógł skutecznie wspierać potrzebujących i stać na straży wrażliwości i prawdy.

To ostatnie to szczególnie istotna misja w momencie, kiedy coraz częściej słyszymy o celowo szerzonym hejcie i dezinformacji, dotyczących uchodźców i sytuacji na granicy. Propaganda to jedno z najsilniejszych narzędzi strategicznej opresji, równie niebezpieczna jak czołgi i karabiny, dlatego nie wolno pozostawać nam wobec niej obojętnymi.

Poza tak zakrojonymi działaniami rozpoczęliśmy prace nad kilkoma inicjatywami, które wielopoziomowo wpisują się w niesienie pomocy humanitarnej i promocję kultury i sztuki ukraińskiej.

  • zorganizowaliśmy tymczasowe schronienie dla kilku rodzin uchodźców przekazując je do dyspozycji kaliskiej Fundacji CHOPS
  • na naszych przedstawieniach dla dzieci – Kopciuszek, Bajka o szczęściu, Nieboskłon, Tadek Niejadek, Pszczółka Majka – w marcu i kwietniu mamy pulę specjalnych miejsc dla obywateli Ukrainy. Serdecznie zapraszamy na nie wszystkie ukraińskie dzieci wraz z opiekunami (prosimy o kontakt z kasą Teatru lub Biurem Organizacji Widowni)
  • rozpoczęliśmy prace nad działaniami artystycznymi, które mają na celu aktywnie promować w Polsce dorobek ukraińskiej dramaturgii i pięknej muzyki tradycyjnej
  • planujemy specjalne wydarzenia artystyczne służące zbieraniu funduszy na pomoc Ukrainie

Pamiętajmy, że tylko solidarnie jesteśmy w stanie przeciwstawić się przemocy i wygrać walkę o człowieczeństwo. Dziękujemy, że jesteście w tym z nami.

 

Zachęcamy do finansowego wsparcia organizacji