ZŁY

1954 rok, Warszawa. Zniszczone miasto, pospiesznie odradzające się z ruin, na nowo zaczyna tętnić życiem. Jego mieszkańcy nie mogą jednak czuć się bezpiecznie – władzę nad ulicami sprawują gangsterzy i cwaniacy, szukający w powojennym zamęcie okazji na łatwy zysk, a milicja okazuje się wobec nich bezradna. Do czasu… Pod osłoną nocy do walki z kryminalnym półświatkiem wkracza on – Zły. Samozwańczy szeryf, mściciel bez twarzy, warszawski superbohater, wyklęty przez prawo i gangi. Nieuchwytny i tajemniczy, na własną rękę rozprawia się z bandytami, pozostawiając po sobie jedynie wspomnienie przenikliwie świetlistych oczu… Czy w stolicy wreszcie zapanuje porządek?

„Zły” Leopolda Tyrmanda to powieść-legenda, największy bestseller Polski Ludowej, kultowy kryminał, czerpiący pełnymi garściami z tradycji amerykańskich opowieści gangsterskich, romansów i westernów. By wiernie oddać niepowtarzalny klimat utworu i jego postaci, reżyser Radosław Rychcik z rozmachem i starannością przenosi realia warszawskich ulic na Dużą Scenę, angażując przy tym cały zespół aktorski Teatru.


RECENZJE

Już w początkowym obrazie oczarowują nas dekoracje imitujące dawną Warszawę. Niezwykły efekt osiągnięty został dzięki ich rozmieszczeniu na kilku planach, a także poprzez perspektywiczne ustawienie latarni stwarzających iluzję scenicznej głębi. 
Patryk Kencki (e-teatr.pl)

Dzięki bardzo dobrej adaptacji kaliski spektakl nie ujął ni grama miłości Tyrmanda do Warszawy a widzowie obejrzeli po prostu świetny kryminał.
Rafał Turowski (turowski.ski)


 

Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego

logotyp Województwa Wielkopolskiego i herb Samorządu Województwa Wielkopolskiego

 

 

Spektakl bierze udział w VIII Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.
nowy pasek