Rewizor

„Zaprosiłem tu panów w celu zakomunikowania im arcyniemiłej nowiny: jedzie do nas rewizor.” – tymi słowami rozpoczyna się ponadczasowa komedia Mikołaja Gogola. Prowincjonalne miasteczko drży w posadach, gdy jego mieszkańcy zabiegają o przychylność i względy Chlestakowa, którego biorą za oczekiwanego wyższego urzędnika. Sztuka Gogola od niemal 200 lat pozostaje społecznym lustrem, w którym wciąż warto się przejrzeć, a dzięki temu przyjrzeć relacjom władzy i poddaństwa oraz maskom, jakie nakładamy prowadząc nieustanną grę o lepszą pozycję i uznanie w oczach innych. Zapraszamy naszych widzów i pragniemy zakomunikować, że zespół kaliskiego teatru arcysprawnie wprawia Gogolowską machinę w ruch i pozwala śmiać się do rozpuku! A kto wie czy nie również z nas samych?

Recenzje

“W sumie oglądaliśmy na scenie nad Prosną kolejny dobrze skrojony spektakl, na którym premierowi widzowie bardzo dobrze się bawili, śmiejąc się – z przekonaniem i nader intensywnie. Z siebie”?
Polski rewizor w wersji kaliskiej: powiatowy i farsowy Juliusz Tyszka
teatralny.pl

“[…] ciągle wśród wielu ludzi pokutuje przekonanie, że tylko dzięki kasie można ugrać coś dla siebie, a w tanim blasku piątego rzędu bohaterów portali plotkarskich lubi grzać się wielu ludzi. Widać to wyraźnie w kaliskiej inscenizacji. Norbert Rakowski właściwie rozłożył te właśnie akcenty, tworząc spektakl nie tylko przyjemny w odbiorze, ale i mądry.”
We współczesnym świecie stare sztuczki sprawdzają się najlepiej Mirosława Zybura
Ziemia Kaliska 29.12.2013