“Bogusławski” zabrzmi jak nigdy wcześniej! Duża Scena z nowym systemem nagłośnienia

Nowy stół nagłośnieniowy

Zakończyliśmy modernizację nagłośnienia na Dużej Scenie! Najnowocześniejszy system „d&b Soundscape” spełni najbardziej wygórowane wymagania stawiane przez reżyserów spektakli i kompozytorów, zapewniając widzom niespotykane wcześniej wrażenia dźwiękowe.

Jeszcze nie pracowałem na tak nowoczesnym sprzęcie. Z prostej przyczyny: w Polsce nikt inny jeszcze nim nie dysponuje – mówi Sebastian Jochan, akustyk Teatru. – Do tej pory mieliśmy do dyspozycji 6 głośników starego typu, więc przeskok technologii jest niesamowity.

System oparty jest na 77 nowoczesnych głośnikach, zamontowanych nie tylko z przodu sceny, ale również wokół widowni. Nowoczesne oprogramowanie przekazuje precyzyjnie opracowany sygnał do odpowiedniej liczby głośników, co zapewnia pełny dźwięk w przestrzeni 360 stopni wokół odbiorcy. Widzowie, niezależnie od zajmowanego miejsca, będą mieć poczucie przemieszczania się dźwięku – dźwięk „śledzi” aktorów. Siedząc na widowni nagłaśnianej przez ten system w trybie dookólnym, wrażenia są takie, jakbyśmy byli „włożeni” w otaczającą nas zewsząd muzykę.

Efekt jest niebywały – dodaje Dyrektor Teatru Bartosz Zaczykiewicz – “d&b Soundscape” to faktycznie pejzaż dźwiękowy w pełnym tego słowa znaczeniu: dźwięk taki, jakim się go czuje, jakim się go widzi i jakim powinien być słyszany.

Widzowie będą musieli jeszcze nieco poczekać, aż przekonają się o tym „na własne uszy”. Z powodu pandemii teatry są zamknięte do odwołania. Dyrektor zapowiada, że jednym z pierwszych spektakli w repertuarze po wyczekiwanym poluzowaniu obostrzeń będzie Prosna. Kryminał muzyczny – najnowszy spektakl w reżyserii Łukasza Czuja, który dopiero teraz usłyszymy w pełnej krasie.

Teatr otrzymał dotację na inwestycję jeszcze przed wybuchem pandemii koronowirusa – wszystkie procedury, w tym projektowanie, montaż i konfiguracja systemu zajęły wiele miesięcy.

 Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Logo_MKiDN_RP-300x189

 

 

 

dyrektor mówi do mikrofonu na scenie

 

głośniki na dużej scenie

głośniki na Dużej scenie