Urodziny Bogusławskiego 2016

Drukowanie

Końcówka marca i początek kwietnia to nie tylko koniec zimy i powitanie wiosny. To także dwie bardzo ważne dla nas daty. 27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru, a 9 kwietnia – 259. rocznicę urodzin założyciela i patrona kaliskiej sceny, a także ojca polskiego teatru – Wojciecha Bogusławskiego.

Dlatego po raz kolejny chcemy zaprosić Państwa na URODZINY BOGUSŁAWSKIEGO!

Urodziny Bogusławskiego poprzedzą atrakcje organizowane w ramach akcji „Dotknij Teatru”. Weekend ze zniżkami bez żartów zaplanowany jest na dni od 1 do 3 kwietnia.

Kontynuując nową tradycję, pragniemy przez cały weekend bawić się z naszymi widzami, pracownikami i przyjaciółmi. Program urodzin przygotowany jest dla każdego, kto bez względu na wiek, porę dnia czy ulubione rozrywki zechce uczestniczyć w spektaklach, tańcach, koncertach, ucztowaniu i plenerowych zmaganiach. Liczymy także na Państwa obecność!

PROGRAM URODZIN BOGUSŁAWSKIEGO

Piątek, 8 kwietnia 2016 r.

18.00 – finisaż projektu „Kalisz: laboratorium dla przyszłości” oraz otwarcie kawiarni teatralnej (Malarnia / wstęp wolny*)

„Kalisz: laboratorium dla przyszłości” to cykl warsztatów, które realizowaliśmy od marca do listopada zeszłego roku, z udziałem bardzo wielu zaproszonych gości (ekspertów i artystów z Kalisza oraz innych miast), we współpracy z przedstawicielami różnorodnych kaliskich grup zawodowych, aktywistami miejskimi, działaczami lokalnych organizacji pozarządowych, uczniami kaliskich szkół oraz fanami aktorów kaliskiego Teatru. Nasze działania przybrały różne formy, jednak połączył je wspólny temat: tworzenie utopijnej wizji wyimaginowanej przyszłości Kalisza. W ramach projektu przygotowaliśmy plany architektoniczne nowych mostów dla Kalisza, tańczyliśmy miejski ruch, zaprojektowaliśmy kulinarną utopię, opowiadaliśmy o mieście, które mogłoby być́, powstała Kaliska Republika Wolności i eksperyment w relacji aktor-widz. Ale przede wszystkim spotkaliśmy się̨ — na różnych płaszczyznach i w różnych konfiguracjach. Nie diagnozy, nie debaty, lecz kreowanie utopii było celem naszych inicjatyw miejskich w sześciu odcinkach. Oparte na fikcji scenariusze dotyczące możliwej przyszłości były treningiem społecznej kreatywności, który być́ może będzie pierwszym krokiem do stworzenia projektu realnych zmian.

Wspominając ten ważny dla nas projekt zapraszamy teraz na wystawę poświęconą wszystkim sześciu odcinkom, którą będzie można oglądać w teatralnej kawiarni do końca kwietnia. A przy tej okazji startujemy również z oficjalnym rozpoczęciem działalności teatralnej kawiarni.

19.00 – „Żołnierz królowej Madagaskaru” (Scena Kameralna / bilety 30-20 zł)

21.30 – koncert zespołu JAAA! (Duża Scena / wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Teatru od 1 kwietnia*)

Płyta „Remik” zespołu JAAA! to jeden z najgłośniejszych debiutów muzycznych 2015 roku. „Zespół powstał w 2013 roku z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Od samego początku chodziło nam o robienie jak najlepszej muzyki; autentycznej i rozniecającej ogień. Takiej, której zawsze nam brakowało. Trzy różne głowy, z trzech różnych światów, z wolą przyjaźni i oddania, z potrzebą zrobienia czegoś nowego” – tak piszą o sobie członkowie grupy – Kamil Pater – znany z Contemporary Noise Quartet, Quintet i Sextet, Marek Karolczyk – jedna druga duetu Napszykłat oraz Miron Grzegorkiewicz – grający w Daktari.

Trzeba też pamiętać, że Kamil  Pater i Marek Karolczyk są autorami muzyki do kaliskiego spektaklu Mateusza Pakuły „Miasto Pustych Pianin” w reżyserii Leny Frankiewicz, więc zaproszenie JAAA! na Urodziny Bogusławskiego to nie przypadek.

22.30 – impreza taneczna „Gramy dalej!” – Boogiesławski Kolektyw (Malarnia / wstęp wolny*)

Nie od dziś wiadomo, że „klient w krawacie jest mniej awanturujący się” namawiamy więc do zabrania na naszą potańcówkę marynarek i krawatów. Dla wszystkich, którzy nie zabiorą przygotujemy ubrania służbowe – niemodne i niewygodne 😉

Sobota, 9 kwietnia 2016 r.

16.00 – „Szkoła kobiet” – sceniczne czytanie dramatu Wojciecha Bogusławskiego (Duża Scena / wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Teatru od 1 kwietnia*)

“Najzabawniejszą zazwyczaj bywa na Scenie każda omyłka, w którą grające osoby przez wzajemne nieporozumienie wpadają, a o której słuchacze są uwiadomieni” – tak mówił Bogusławski o molierowskiej „Szkole żon”, która stała się inspiracją dla jego własnej „Szkoły kobiet”.

Reżyserka czytania scenicznego, Marta Streker, zdradza, czego możemy się spodziewać:

„Anzelm, przywłaszczający sobie tytuł Bogackiego Starosty, wychowuje sobie na żonę biedną sierotę (Anusia), w mniemaniu, że ta nic nie wiedząc o świecie i życiu (wychowana w Klasztorze), daleką będzie od zdrad i oszustw. Ale myli się. Pojawia się w ich otoczeniu młody rywal (Porucznik), który starego zazdrośnika czyni powiernikiem swoich planów wobec Anusi. Do czego jest zdolny zazdrosny człowiek?”

To klasyczna komedia omyłek, więc warto zabrać ze sobą chusteczki – zapowiada się niezły ubaw.

reżyseria: Marta Streker
obsada: Natasza Aleksandrowitch, Izabela Beń, Agnieszka Dulęba-Kasza, Jacek Jackowicz, Łukasz Kaczmarek, Małgorzata Kałędkiewicz-Pawłowska, Dawid Lipiński, Wojciech Masacz, Dariusz Sosiński, Marcin Trzęsowski, Maja Wachowska, Lech Wierzbowski

19.00 – „Żołnierz królowej Madagaskaru” (Scena Kameralna / bilety 30-20 zł)

21.30 – „Na tropie Bogusławskiego” – gra terenowa z niespodziankami (start przy wejściu do Malarni od strony rzeki)

Zapraszamy do nietypowej zabawy terenowej, przygotowanej przez naszych aktorów, której głównym bohaterem i tematem zmagań będzie jubilat Wojciech Bogusławski, dlatego aby z powodzeniem przejść całą trasę naszych „podchodów” warto uzbroić się w podstawową wiedzę o nim. Dla uczestników przewidujemy sympatyczne nagrody. Za tę główną dziękujemy Tkalni Zagadek.

22.30 – impreza taneczna „Gramy dalej!”– Bob & Gierz (Malarnia / wstęp wolny*)

Funk z czarnych, winylowych płyt + taneczne brzmienia z komputera to domena tego duetu, który rozkręcał na części pierwsze fanów muszowania afro-piórem podczas niezapomnianych potańcówek w Klubie Studenckim “Pod Muzami”.

Niedziela, 10 kwietnia 2016 r.

15.30 – „Laurka dla Bogusławskiego” – ogłoszenie wyników oraz otwarcie wystawy pokonkursowej (Sala Bogusławskiego / wstęp wolny*)

Jedną z głównych nagród jest zaproszenie na próbę generalną naszego najnowszego spektaklu dla dzieci i rodziców “Siostra i cień”, pozostałe nagrody niechaj zostaną tajemnicą, a ufundowali je Fania, Uciechowo i Haft.

16.00 – „Przeźrocza wyobraźni” – projekcje bajek z rzutnika „Ania” z dubbingiem i muzyką na żywo (Duża Scena / wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Teatru od 1 kwietnia*)

Spontanicznie zawiązana Grupa Interaktywna Foto-Plastik-Fantastik zaprasza dzieci z rodzicami na sentymentalną i baśniową podróż do krainy dzieciństwa. Projekcjom bajek z rzutnika „Ania” towarzyszyć będzie muzyka wykonywana na żywo przez szczególnie utalentowanego tapera oraz tekst czytany przez równie zdolnych lektorów.

19.00 – „Żołnierz królowej Madagaskaru” (Scena Kameralna / bilety 20–30 zł)

 

* Podczas wszystkich imprez, na które jest wstęp wolny, odbywać się będzie zbiórka charytatywna na rzecz podopiecznych fundacji Bread of Life. Bardzo prosimy o hojne datki.