TEATRALNY PLAC ZABAW JANA DORMANA

Spektakl dla dzieci w wieku 6-9 lat i ich rodziców

Reżyseria: Justyna Sobczyk
Dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna
Scenografia i kostiumy: Justyna Łagowska
Projekt lalki: Katarzyna Proniewska-Mazurek
Wykonanie lalki: Rafał Budnik
Opracowanie muzyczne: Ania Broda
Aktorzy: Iwona Milerska/Natalia Leszczyńska/Jakub Snochowski/Barbara
Songin/Wojciech Stachura
Produkcja: Agnieszka Szymańska
Tour manager: Joanna Krukowska

Czas trwania: 60 minut

Trójka aktorów zaprasza młodych widzów na plac zabaw, gdzie panują zasady, które dzieci znają z podwórka i szkolnego korytarza. Niepozorna kłótnia o kaczkę sprawia, że dziecięca rywalizacja niepostrzeżenie przeradza się w poważną, dorosłą wojnę. Można próbować ją odwołać, ale uda się to tylko wtedy, gdy widzowie pomogą aktorom i wspólnie z nimi wyprawią się do Krainy Słoneczników, by porozmawiać ze Słońcem…

Spektakl został zainspirowany trzema realizacjami Jana Dormana,
wybitnego reżysera i pedagoga teatru: „Która godzina?”, „Konik” oraz „Kaczka i Hamlet”. Istotą tego przedstawienia, opartego również na interakcji z dziećmi, jest żywioł swobodnej i niczym nieskrępowanej zabawy. Dzięki temu mali widzowie odbierają pierwszą lekcję teatralnej umowności.

Projekt został przygotowany na setną rocznicę urodzin Jana Dormana. Pomiędzy październikiem a grudniem 2012 roku gościł w szkołach podstawowych w całej Polsce. Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana jest w pełni artystycznym wydarzeniem, które integruje klasę jako grupę, zwraca uwagę na współpracę między uczniami.