Wieczór Trzech Króli albo co chcecie

Wieczór Trzech Króli albo co chcecie to jedna z najpopularniejszych komedii obyczajowych Shakespeare’a, która dotyczy zawsze aktualnego dyskursu na temat płci, gry tożsamościami i relacji ja – Inny oraz ukazuje dążenie człowieka do pełni i poszukiwanie indywidualnego szczęścia. Znawca twórczości Shakespeare’a, Andrzej Żurowski, podkreślał istotne znaczenie podtytułu tej komedii, który podpowiada kilka tropów jej czytania. Autor łączy bowiem różne formy i poziomy gry miłosnej, w której istotną rolę odgrywają płeć, przebranie, pozór, marzenie oraz konwencja, pozostawiając otwartą kwestię interpretacji wydarzeń.

W okresie powojennym w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego Wieczór Trzech Króli wystawiany był tylko raz – w 1951 roku w reżyserii debiutującej wówczas Irmy Gulskiej. Obecnie własne odczytanie komedii Shakespeare’a przedstawił Jacek Jabrzyk, który – podobnie jak w innych przedstawieniach – odrzuca historyczne ramy i konwencje epoki, by słowa nasycić dzisiejszymi skojarzeniami i poprzez nie wyrazić kondycję człowieka.

W3K-program

WYRÓŻNIENIE

Wyróżnienie dla kaliskiego Wieczoru Trzech Króli w siedemnastej edycji ogólnopolskiego Konkursu na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2012/2013.