Rozpoczęły się próby „Romansu”

W Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego rozpoczęły się próby do spektaklu „Romans” Aleksandra Ostrowskiego w reż. Michała Kotańskiego. Premiera odbędzie się 28 kwietnia na Dużej Scenie.

Article romans teatr kalisz pr%c3%b3ba
„Romans” to jedna z najsłynniejszych sztuk Aleksandra Ostrowskiego, wielkiego rosyjskiego pisarza XIX wieku, stawianego w jednym rzędzie z Antonim Czechowem. W Polsce znana jest pod tytułem „Panna bez posagu”. Co ciekawe, w polskiej prapremierze (w Warszawie w 1951 roku) jedną z głównych ról kreował legendarny dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego – Tadeusz Kubalski, pomysłodawca i twórca Kaliskich Spotkań Teatralnych.„Romans” opowiada historię pięknej i romantycznej Larysy Dmitriewny, o której względy walczą największe znakomitości carskiego miasteczka. Bogaci kupcy i niebogaci panowie. Urzędnicy i prowincjonalna szlachta. Poczciwiny i pospolite cwaniaki. Salon w domu Larysy jest zawsze pełen, ale brak posagu oraz chciwość matki Larysy są doskonałą pożywką dla pieniędzy jako głównego motoru działania w stosunkach między mężczyzną a kobietą. I tak dochodzi do zderzenia finansów, namiętności, ambicji, honoru i uczuć…

Reżyserem spektaklu jest Michał Kotański – dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, studiował też filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Rocznik 1976. Był asystentem m.in. Andrzeja Wajdy, Krystiana Lupy, Jerzego Jarockiego, Mikołaja Grabowskiego, Jerzego Golińskiego, Achima Freyera i Dana Jemmetta. Wyreżyserował ponad dwadzieścia spektakli – od sztuk kameralnych po wieloobsadowe inscenizacje na dużych scenach.

W spektaklu zobaczymy jedenaścioro aktorów z kaliskiego zespołu oraz gościnnie wcielającą się w rolę Larysy – Aleksandrę Przesław.
Premiera spektaklu odbędzie się na Dużej Scenie Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu w sobotę 28 kwietnia o godz. 19.00.