„Noce i dnie” w finale konkursu „Klasyka Żywa”

noce_i_dnie_biciem_teatr_kalisz_pl043

Noce i dnie. Tom VI: Nie wiem, o czym jest jutro w reż. Seba Majewskiego w finale ogólnopolskiego konkursu Klasyka Żywa!

Noce i dnie znalazły się pośród siedmiu najlepszych realizacji scenicznych polskich klasyków wybranych przez Komisję Artystyczną konkursu Klasyka Żywa. Spektakle zaprezentowane zostaną w dniach 3-8 kwietnia 2018 podczas 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych / „Klasyka Żywa”. Tam powalczą o główne nagrody festiwalu i konkursu. Laureatów wyłoni Jury, w którego skład – jak co roku – wejdą znawcy teatru i dramatu, teoretycy i praktycy.

Spektakl Seba Majewskiego będzie konkurować z sześcioma wystawieniami polskiej klasyki. Na opolskiej scenie zobaczymy:  „Wesele” z Narodowego Starego Teatru w Krakowie (reż. Jan Klata), „Chłopi” z Teatru Powszechnego w Warszawie (reż. Krzysztof Garbaczewski), „Słowo o Jakóbie Szeli” z Teatru Śląskiego w Katowicach (reż. Michał Kmiecik), „Dziady – Noc Druga” z Teatru Wierszalin (reż. Piotr Tomaszuk), „Noce i dnie. Tom VI: Nie wiem, o czym jest jutro” z Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu (reż. Seb Majewski), „Sposób na Alcybiadesa” z Teatru im. Osterwy w Lublinie (reż. Piotr Ratajczak) i „Tajny dziennik” z Teatru Dramatycznego w Warszawie (reż. Wojciech Urbański).

W konkursie mogą brać w nim udział inscenizacje tekstów powstałych przed 1982 rokiem. Konkurs „Klasyka Żywa” organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego główny cel to zwiększenie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów oraz wzmacnianie zainteresowania nimi dzisiejszych twórców i odbiorców teatru, a także przywracanie do repertuaru wartościowych dzieł dramatu polskiego, zapomnianych lub rzadko wystawianych.