Przepisywanie klasyki – 5 II 2015

05.02.2015

A to Polska właśnie… Co dzisiaj mówią nam teksty Wyspiańskiego? Jak brzmią na scenie słowa z Wesela na początku XXI wieku? Dyskusji towarzyszy projekcja fragmentów spektaklu Albośmy to jacy, tacy w reż. Piotra Cieplaka z Teatru Powszechnego w Warszawie.

Zaczynamy o godz. 17.30.


Interesujesz się teatrem? Chcesz podyskutować o spektaklu? Lubisz rozmawiać o teatrze? Masz ochotę dowiedzieć się więcej? Zapraszamy na intensywne dyskusje o spektaklach z bieżącego repertuaru Teatru, zmierzenie się ze współczesnym teatrem, projekcje polskich i zagranicznych przedstawień, burzliwą wymianę myśli.

Dyskusyjny Klub Teatralny prowadzą:
Magdalena Szpak – pedagog teatru w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu. Specjalistka ds. pedagogiki teatru w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Prezeska Stowarzyszenia Pedagogów Teatru (SPT). Wspiera budowanie strategii działań edukacyjnych w kontekście współczesnego teatru. Szkoli nauczycieli i edukatorów wykorzystujących metody teatralne w pracy z amatorami. Prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. Od 2008 r. w Instytucie Teatralnym zajmuje się działaniami przeznaczonymi dla widowni teatralnej w każdym wieku – od niemowląt do seniorów. Obecnie opracowuje program edukacyjny dla Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu.
Weronika Szczawińska – reżyserka, dramaturżka, kulturoznawczyni. Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Reżyserię studiowała w warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Doktor nauk humanistycznych.
Nominowana do Paszportu Polityki 2014 w kategorii „Teatr”. Za reżyserię spektaklu „Zemsta” otrzymała II nagrodę Koszalińskich Konfrontacji Młodych m-teatr 2010; za reżyserię „Jak być kochaną” – nagrodę Jury Społecznego na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach (2012); wyróżniona Nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego za dramaturgię do spektaklu „W pustyni i w puszczy. Z Sienkiewicza i z Innych” (2012). Otrzymała także wyróżnienie (wraz z innymi twórcami spektaklu „Komornicka. Biografia pozorna”) w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2012). Realizuje spektakle w całej Polsce, współpracowała m.in. z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, wrocławskim Teatrem Współczesnym i Teatrem Polskim w Bydgoszczy, a także z teatrami niezależnymi i galeriami sztuki. Kierowniczka artystyczna Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu, gdzie zrealizowała spektakl „Klęski w dziejach miasta”.

Szczegółowych informacji o spotkaniach DKT udziela Magdalena Szpak: magdalena.szpak@teatr.kalisz.pl, w środy w godzinach od 10:00 do 16:00 pod nr tel. 509 977 394.