Muzyka w spektaklu – 8 X 2015

08.10.2015

Ilustracja akcji scenicznej czy tworzenie znaczeń?

Muzyka stanowi nieodłączny element przedstawienia. W jakiej roli może rozbrzmiewać na scenie? Ilustruje akcję sceniczną, buduje nastrój spektaklu, a może potrafi samodzielnie tworzyć nowe znaczenia? Dyskusji o komponowaniu warstwy muzycznej spektaklu towarzyszą fragmenty przedstawień, pokazujących muzyczną różnorodność w teatrze.

 


Interesujesz się teatrem? Chcesz podyskutować o spektaklu? Lubisz rozmawiać o teatrze? Masz ochotę dowiedzieć się więcej? Zapraszamy na intensywne dyskusje o spektaklach z bieżącego repertuaru Teatru, zmierzenie się ze współczesnym teatrem, projekcje polskich i zagranicznych przedstawień, burzliwą wymianę myśli.

Dyskusyjny Klub Teatralny prowadzą:
Magdalena Szpak – pedagog teatru w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu. Specjalistka ds. pedagogiki teatru w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Prezeska Stowarzyszenia Pedagogów Teatru (SPT). Wspiera budowanie strategii działań edukacyjnych w kontekście współczesnego teatru. Szkoli nauczycieli i edukatorów wykorzystujących metody teatralne w pracy z amatorami. Prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. Od 2008 r. w Instytucie Teatralnym zajmuje się działaniami przeznaczonymi dla widowni teatralnej w każdym wieku – od niemowląt do seniorów. Obecnie opracowuje program edukacyjny dla Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu.
Weronika Szczawińska – reżyserka, dramaturżka, kulturoznawczyni. Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Reżyserię studiowała w warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Doktor nauk humanistycznych.
Nominowana do Paszportu Polityki 2014 w kategorii „Teatr”. Za reżyserię spektaklu “Zemsta” otrzymała II nagrodę Koszalińskich Konfrontacji Młodych m-teatr 2010; za reżyserię “Jak być kochaną” – nagrodę Jury Społecznego na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach (2012); wyróżniona Nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego za dramaturgię do spektaklu “W pustyni i w puszczy. Z Sienkiewicza i z Innych” (2012). Otrzymała także wyróżnienie (wraz z innymi twórcami spektaklu “Komornicka. Biografia pozorna”) w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2012). Realizuje spektakle w całej Polsce, współpracowała m.in. z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, wrocławskim Teatrem Współczesnym i Teatrem Polskim w Bydgoszczy, a także z teatrami niezależnymi i galeriami sztuki. Kierowniczka artystyczna Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu, gdzie zrealizowała spektakl “Klęski w dziejach miasta”.

Szczegółowych informacji o spotkaniach DKT udziela Magdalena Szpak: magdalena.szpak@teatr.kalisz.pl, w środy w godzinach od 10:00 do 16:00 pod nr tel. 509 977 394.