Mały człowiek, wielka historia – 5 III 2015

05.03.2015

Człowiek jako pionek przesuwany na wielkiej planszy Historii. Ludzie wypędzeni, ludzie szukający na nowo swojego własnego miejsca, zmuszeni do ruchu przez machinę przesuwającą granice na mapie. Przyjrzymy się tej kwestii, oglądając fragmenty projekcji spektaklu Transfer w reżyserii Jana Klaty z Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Zaczynamy o godz. 17.30.

 


Interesujesz się teatrem? Chcesz podyskutować o spektaklu? Lubisz rozmawiać o teatrze? Masz ochotę dowiedzieć się więcej? Zapraszamy na intensywne dyskusje o spektaklach z bieżącego repertuaru Teatru, zmierzenie się ze współczesnym teatrem, projekcje polskich i zagranicznych przedstawień, burzliwą wymianę myśli.

Dyskusyjny Klub Teatralny prowadzą:
Magdalena Szpak – pedagog teatru w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu. Specjalistka ds. pedagogiki teatru w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Prezeska Stowarzyszenia Pedagogów Teatru (SPT). Wspiera budowanie strategii działań edukacyjnych w kontekście współczesnego teatru. Szkoli nauczycieli i edukatorów wykorzystujących metody teatralne w pracy z amatorami. Prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. Od 2008 r. w Instytucie Teatralnym zajmuje się działaniami przeznaczonymi dla widowni teatralnej w każdym wieku – od niemowląt do seniorów. Obecnie opracowuje program edukacyjny dla Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu.
Weronika Szczawińska – reżyserka, dramaturżka, kulturoznawczyni. Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Reżyserię studiowała w warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Doktor nauk humanistycznych.
Nominowana do Paszportu Polityki 2014 w kategorii „Teatr”. Za reżyserię spektaklu „Zemsta” otrzymała II nagrodę Koszalińskich Konfrontacji Młodych m-teatr 2010; za reżyserię „Jak być kochaną” – nagrodę Jury Społecznego na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach (2012); wyróżniona Nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego za dramaturgię do spektaklu „W pustyni i w puszczy. Z Sienkiewicza i z Innych” (2012). Otrzymała także wyróżnienie (wraz z innymi twórcami spektaklu „Komornicka. Biografia pozorna”) w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2012). Realizuje spektakle w całej Polsce, współpracowała m.in. z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, wrocławskim Teatrem Współczesnym i Teatrem Polskim w Bydgoszczy, a także z teatrami niezależnymi i galeriami sztuki. Kierowniczka artystyczna Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu, gdzie zrealizowała spektakl „Klęski w dziejach miasta”.

Szczegółowych informacji o spotkaniach DKT udziela Magdalena Szpak: magdalena.szpak@teatr.kalisz.pl, w środy w godzinach od 10:00 do 16:00 pod nr tel. 509 977 394.